Respuesta :

W = m *g

Where;

W = weight

m = mass

g = gravity

On earth, gravity is 9.8 m/s^2

First, calculate the mass of the spaceship using the values given:

600N = m * 9.8m/s^2

Solve for m:

600N / 9.8 m/s2 = m

m= 61.2244898 = 61.2 kg

Now, calculate the weight on mars using the gravity on Mars (3.7 m/s^2)

W = m * g

W= 61.2 kg * 3.7 m/s^2 = 226.53 kgm/s^2 = 226.53 N

Weight of the spaceship on Mars: 226.53N

ACCESS MORE
EDU ACCESS