We are given the following information
Horizontal distance covered = 24 m
Initial speed = 8 m/s
We are asked to find the height of the cliff.
Let us first find the time.
[tex]\begin{gathered} v_{ix}=\frac{\Delta x}{t} \\ t=\frac{\Delta x}{v_{ix}} \end{gathered}[/tex]Where △x is the horizontal distance covered and vix is the initial horizontal speed of the diver.
[tex]t=\frac{24}{8}=3\; s[/tex]So, the time is 3 seconds.
The vertical distance covered by the diver is given by
[tex]y=\frac{1}{2}\cdot g\cdot t^2[/tex]Where g is the acceleration due to gravity that is 9.81 m/s^2
[tex]y=\frac{1}{2}\cdot9.81\cdot3^2=44.145\; m[/tex]Therefore, the height of the cliff is 44.145 m