jacob needed money for some unexpected expenses, so he borrowed $2,138.41 from a friend and agreed to repay the loan in three equal installments of $800 at the end of each year. the agreement is offering an implied interest rate of .

Respuesta :

The agreement is offering an implied interest rate of 12.23%.

Interest rate may be defined as the extra amount that is earned on a certain amount by the investor when he lends money to a borrower. According to question Jacob borrowed $2138.41 from his friend, but he will return $2400 in three equal installments as $800 x 3 = $2400.

Therefore, there is an extra amount of $261.59, which he will be paying as an implied interest on the payment of the loan.

As 2138.41 is the 100% of the loan, we need to determine the percentage that 261.59 represents in order to know the interest rate. We can know it by using Unitary method that is

If 2138.41 = 100% then assume

261.59 = x%

So, x% = (261.59 x 100) / 2138.41

=> x% = 26159/2138.41

=> x% = 12.23 which is the interest rate.

Learn more about Interest rate at:

brainly.com/question/15071233

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS