Respuesta :

The new volume of the ideal gas heated to the given values of temperature and pressure is 28.9 Litres.

What is Combined gas law?

Combined gas law put together both Boyle's Law, Charles's Law, and Gay-Lussac's Law. It states that "the ratio of the product of volume and pressure and the absolute temperature of a gas is equal to a constant.

It is expressed as;

P₁V₁/T₁ = P₂V₂/T₂

Given the data in the question;

  • Initial volume V₁ = 35L
  • Initial pressure P₁ = 5.16atm
  • Initial temperature T₁ = 268K
  • Final temperature T₂ = 343K
  • Final pressure P₂ = 8.0atm
  • Final volume V₂ = ?

To calculate the new volume of the gas, we subtsitute our given values into the expression above.

P₁V₁/T₁ = P₂V₂/T₂

P₁V₁T₂ = P₂V₂T₁

V₂ = P₁V₁T₂ / P₂T₁

V₂ = ( 5.16atm × 35L × 343K ) / ( 8.0atm × 268K )

V₂ = 61945.8LatmK / 2144atmK

V₂ = 28.9L

Therefore, the new volume of the ideal gas heated to the given values of temperature and pressure is 28.9 Litres.

Learn more about the combined gas law here: brainly.com/question/25944795

#SPJ1

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS