Answer:
The sound intensity is reduced by a factor of 1995.26
Explanation:
When comparing two sound intensities, the intensity level is measured in the unit of decibel or dB. The intensity of the threshold of hearing for a human being is 10^−12 W/m^2 . When the intensity level is zero, it means that the sound intensity is the same as the threshold of hearing.
The reduced sound intensity level is given as 33 dB, so
10 log (I/Io) = - 33
I : intensity of the sound
Io ( = 10^−12 W/m^2): threshold of hearing
So, the intensity ratio is
I/Io = 10^-3.3
= 5.01 x 10^-4
1/ 5.01 x 10^-4 = 1995.26