Using the initial concentration and volume values from Trial 1 of Table 1, fill in the following chart of new concentration values (in Molarity) for the following reactants:

Based on the volume and concentration of the solutions given;
Molarity of a solution is the concentration of the solution given as number of moles of solute in a given volume of solution in litres.
The molarity of each of the solutes in the solution are as follows:
Flask A:
Total volume = 15 mL = 0.015 L
moles of KI = 0.01 M × 0.005 L = 0.00005 moles
moles of Na2S2O3 = 0.001 M × 0.005 = 0.000005 moles
Molarity of KI = 0.00005 moles/0.015 L
Molarity of KI = 0.0033 M
Molarity of Na2S2O3 = 0.000005 moles/0.015 L
Molarity of Na2S2O3 = 0.00033 M
Flask B:
Total volume = 10 mL = 0.001 L
moles of KBrO3 = 0.04 M × 0.005 L = 0.0002 moles
moles of HCl = 0.1 M × 0.005 = 0.0005 moles
Molarity of KBrO3 = 0.0002 moles/0.01 L
Molarity of KBrO3 = 0.02 M
Molarity of Na2S2O3 = 0.0005 moles/0.01 L Molarity of Na2S2O3 = 0.05 M
Learn more about molarity at: https://brainly.com/question/17138838