Given that the solar spectrum corresponds to a temperature of T=5800K and peaks at a wavelength of λ =500nm, use Wien’s law to determine the wavelength ( λ ') corresponding to the peak of the blackbody curve (a) in the core of the Sun, where the temperature is T'=107 K, (b) in the solar convection zone (105 K), and (c) just below the solar photosphere (104 K). [Hint: =′′ λ T = λ ′ T ′ (why?)] What form (visible, infrared, X ray, etc.) does the radiation take in each case?

Respuesta :

skar2

Explanation:

Given that the solar spectrum corresponds to a temperature of T=5800K and peaks at a wavelength of λ =500nm, use Wien’s law to determine the wavelength ( λ ') corresponding to the peak of the blackbody curve (a) in the core of the Sun, where the temperature is T'=107 K, (b) in the solar convection zone (105 K), and (c) just below the solar photosphere (104 K). [Hint: =′′ λ T = λ ′ T ′ (why?)] What form (visible, infrared, X ray, etc.) does the radiation take in each case?

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico