Concert ticket prices are $18 for a screening with 500 attendees. For each $1 increase in ticket price, attendance decreased by 5 people. What should the ticket price be to maximize revenue?

Respuesta :

Answer:

$59

Step-by-step explanation:

Let the revenue will be maximum when $ x is increased in the ticket price.

So, the final ticket price is $(18 + x) and attendance in the concert will be (500 - 5x)

So, revenue R = (18 + x) (500 - 5x) = 9000 + 410x - 5x².......... (1)

Condition for R to be maximum is [tex]\frac{dR}{dx}  =0[/tex]

So, differentiating equation (1) with respect to x on both sides

[tex]\frac{dR}{dx} =410-10x = 0[/tex]

x = 41

So, the ticket price for maximum revenue is $(18 + 41) = $59 (Answer)

ACCESS MORE
EDU ACCESS