If the probability that the Islanders will beat the Rangers in a game is 78%, what is
the probability that the Islanders will win at least five out of six games in a series
against the Rangers? Round your answer to the nearest thousandth.
Answer:
Submit Answer

Respuesta :

Answer:

(17/25)^5 = 0.145393 = 14.539%

Step-by-step explanation:

78% = 78/100 or 17/25 simplified

probability of winning each game is 17/25

The probability that the Islanders will win at least five out of six games in a series against the Rangers is 0.4.

What is probability?

Probability deals with the occurrence of a random event. The chance that a given event will occur. It is the measure of the likelihood of an event to occur.The value is expressed from zero to one.

For the given situation,

The probability that the Islanders will win the Rangers in a game = 78%      ⇒ [tex]0.78[/tex]

The probability that the Islanders will lost the Rangers in a game is

⇒ [tex]1-0.78=0.22[/tex]

The probability that the Islanders will win at least five out of six games in a series against the Rangers is

⇒ [tex]6C_{5} (0.78)^{5}(0.22)^{1}[/tex]

⇒ [tex](6)(0.2887)(0.22)[/tex]            [∵ [tex]6C_{5} =6[/tex]]

⇒ [tex]0.3811[/tex] ≈ [tex]0.4000[/tex]

Hence we can conclude that the probability that the Islanders will win at least five out of six games in a series against the Rangers is 0.4.

Learn more about probability here

https://brainly.com/question/10377907

#SPJ3

ACCESS MORE
EDU ACCESS