Respuesta :
We know that:
speed = distance / time
time = distance / speed
The speed of light is 3 x 10⁸ m/s
Now, we must convert the distance to meters to obtain our answer in seconds. After that, we will multiply it by 1000 to obtain the answer in milliseconds(ms)
1 mile = 5280 ft
2462 miles = 2462 x 5280 = 12999360 ft
1 ft = 12 inches
12999360 ft = 12999360 x 12 = 155992320 in
1 in = 2.54 cm
155992320 in = 155992320 x 2.54 = 396220492.8 cm
1 m = 100 cm
396220492.8/100 = 3962204.928 m
Time = 3962204.928 / 3 x 10⁸
= 0.0132 seconds
1 s = 1000 ms
0.0132 x 1000 = 13.2 ms
speed = distance / time
time = distance / speed
The speed of light is 3 x 10⁸ m/s
Now, we must convert the distance to meters to obtain our answer in seconds. After that, we will multiply it by 1000 to obtain the answer in milliseconds(ms)
1 mile = 5280 ft
2462 miles = 2462 x 5280 = 12999360 ft
1 ft = 12 inches
12999360 ft = 12999360 x 12 = 155992320 in
1 in = 2.54 cm
155992320 in = 155992320 x 2.54 = 396220492.8 cm
1 m = 100 cm
396220492.8/100 = 3962204.928 m
Time = 3962204.928 / 3 x 10⁸
= 0.0132 seconds
1 s = 1000 ms
0.0132 x 1000 = 13.2 ms
The light takes 13,2073 ms to travel 2462 mi, the distance between LA and NY
Further explanation
Regular straight motion is the motion of objects on a straight track that has a fixed speed
Formula used
[tex]S=\:v\times\:t[/tex]
S = distance = m
v = speed = m / s
t = time = seconds
Straight motion changes regularly is the straight motion of objects that have a fixed acceleration
Formula used
[tex]St=vot+\frac{1}{2}at^2[/tex]
V = vo + at
Vt² = vo² + 2as
St = distance on t
vo = initial speed
vt = speed on t
a = acceleration
The distance that light travels can be considered using the principle of irregular straight motion because it has a constant speed
The speed of light itself is 3.10⁸ m / s
The distance between LA and NY = 2462 mi, so we convert the units to m
Because 1 mi = 5280 ft, 1ft = 12 in., 1 in. = 2.54 cm, then
2462 mi = 2462 mi x 5280 ft x 12 in x 0.0254 m
2462 mi = 3962204,928 m
We use the straight-line motion formula
S = v x t
t = S : v
t = 3962204,928 m : 3,108 m / s
t = 0.0132073 s
conversion to milisecon :
t = 0.0132073 s x 1000 ms
t = 13,2073 ms
Learn more
The distance of the elevator
brainly.com/question/8729508
resultant velocity
brainly.com/question/4945130
the average velocity
brainly.com/question/5248528
Keywords: light, distance, speed, time
