Answer:
Approximately [tex]-15.37m/s^2[/tex]
Explanation:
The acceleration can be found using the formula:
[tex]x_{f} = x_{i} + v_{i} (t)+\frac{1}{2} (a)(t^{2} )[/tex]
The work is as shown:
[tex]45m = 0 + 39 m/s (3.3s)+\frac{1}{2} a(3.3s)^2[/tex]
[tex]45m=128.7m + 5.445s^2 a[/tex]
[tex]-83.7m=5.445s^2a[/tex]
[tex]a = -15.37190083m/s^2[/tex]
a is about -15.37[tex]m/s^2[/tex]