contestada

Marcia ran at a speed of 3.50 meters per second. How fast was she running in kilometers per hour?

Respuesta :

3.5 meters per second

60sec=1min
60min=1 hr

3.5*60*60= meters per hour
=12600

1000meter= 1 km

12600/1000= km per hr
=12.6 km per hour
  • The conversion rate is given as:

1 meter per second(m/s)  = 3.6 kilometers per hour(km/hr)

  • Converting Marcia"s speed from meter per second to kilometer per second

1 meter per second(m/s)  = 3.6 kilometers per hour(km/hr)

3.5 meters per second = ?

3.5 meters per second x 3.6 kilometers per hour /  1 meter per second

= 12.6 kilometers per hour

Therefore, Marcia was running at the speed of 12.6 kilometers per hour

To learn more, visit the link below:

brainly.com/question/5174331

ACCESS MORE
EDU ACCESS