Answer:
C) $172
Explanation:
total revenue = 18 units x $14 per unit = $252
cost of goods sold using LIFO method:
Date Item Units Cost Total
January 1 Beginning inventory 5 $3 $15
January 12 Purchase 10 $4 $40
January 18 Purchase 8 $5 $40
Totals 23
COGS = (8 x $5) + (10 x $4) = $40 + $40 = $80
revenue $252
- COGS ($80)
gross profit $172