20 moles of O2 are consumed if 20 moles of SO2 are produced.
The mole, is the SI base unit of amount of substance. The quantity amount of substance is a measure of how many elementary entities of a given substance are in an object or sample.
1) Balanced chemical equation:
S + O₂ → SO₂
2) Mole ratios:
1 mol S : 1 mol O₂ : 1 mol SO₂
3) Proportion:
1 mol SO₂ / 1 mol O₂ = 20 mol SO₂ / x
4) Solve for x:
x = 20 mol SO₂ × 1 mol O₂ / 1 mol SO₂ = 20 mol O₂.
The answer is 20 moles.
Learn more about balanced chemical reaction, refer:
https://brainly.com/question/28027582
#SPJ2