Respuesta :
2.00 cause the pops are 1.25 × that by 4 it's 5.00 add the 4.00 for the burgers and it's 9.00
Let the cost of one soda be $x
and let the cost of one hamburger be $y
Since, 2 sodas and 4 hamburgers cost $12.00
So, [tex] (2 \times x) +( 4 \times y) = 12 [/tex]
2x+4y = 12
Dividing the whole equation by 2, we get
x+2y= 6 (equation 1)
Now, 4 sodas and 2 hamburgers costs $9.00
[tex] (4 \times x)+(2 \times y) = 9 [/tex]
4x+2y=9 (equation 2)
Substituting the value of 'x' from equation 1 in equation 2, we get
4(6-2y)+2y = 9
24-8y+2y=9
24 - 6y = 9
24 - 9 = 6y
15 = 6y
y = 2.5
So, the cost of one hamburger is $2.5