Respuesta :
Answer: The concentration of ammonia is 0.056 M
Explanation:
To calculate the hydroxide ion concentration, we first calculate pOH of the solution, which is:
pH + pOH = 14
We are given:
pH = 11.00
So, [tex]pOH=14-11.00=3.00[/tex]
To calculate hydroxide ion concentration, we use the equation:
[tex]pOH=-\log[OH^-][/tex]
We know that:
pOH = 3.00
[tex]3.00=-\log [OH^-][/tex]
[tex][OH^-]=10^{-3}M[/tex]
The chemical equation for the hydrolysis of ammonia follows:
[tex]NH_3+H_2O\rightleftharpoons NH_4^++OH^-[/tex]
Let the concentration of ammonia be 'x'
The expression of [tex]K_b[/tex] for above equation follows:
[tex]K_b=\frac{[NH_4^+][OH^-]}{[NH_3]}[/tex]
We are given:
[tex]K_b=1.8\times 10^{-5}[/tex]
[tex][NH_4^+]=[OH^-]=10^{-3}M[/tex]
Putting values in above expression, we get:
[tex]1.8\times 10^{-5}=\frac{10^{-3}\times 10^{-3}}{x}\\\\x=\frac{10^{-6}}{1.8\times 10^{-5}}=0.056M[/tex]
Hence, the concentration of ammonia is 0.056 M
Taking into account the definition of pH, pOH and kb, the concentration of ammonia is 0.056 M.
First of all, pH is a measure of acidity or alkalinity that indicates the amount of hydrogen ions present in a solution or substance.
The pH is defined as the negative base 10 logarithm of the activity of hydrogen ions, that is, the concentration of hydrogen ions or H₃O⁺:
pH= - log [H⁺]= - log [H₃O⁺]
Similarly, pOH is a measure of hydroxyl ions in a solution and is expressed as the logarithm of the concentration of OH⁻ ions, with the sign changed:
pOH= - log [OH⁻]
The following relationship can be established between pH and pOH:
pOH + pH= 14
Being pH= 11, pOH is calculated as:
pOH + 11= 14
pOH= 14 - 11
pOH= 3
Replacing in the definition of pOH the concentration of OH⁻ ions is obtained:
- log [OH⁻]= 3
Solving:
[OH⁻]= 10⁻³ M
The chemical equation for the hydrolysis of ammonia follows:
NH₃ + H₂O ⇄ NH₄⁺ + OH⁻
Let the concentration of ammonia be 'x'.
On the other side, the dissociation constant of a base, Kb, (or basicity constant, or basic ionization constant) is a measure of the strength of a weak base. So the base dissociation constant is a measure of how completely a base dissociates into its component ions in water.
The dissociation constant Kb is written as the quotient of equilibrium concentrations. In this case:
[tex]Kb=\frac{[NH_{4}^{+} ][OH^{-} ]}{[NH_{3} ]}[/tex]
Then, you know:
- Kb=1.8×10⁻⁵
- [NH₄⁺]= [OH⁻]= 10⁻³ M
- [NH₃]= x
Replacing:
[tex]1.8x10^{-5} =\frac{10^{-3}10^{-3} }{x}[/tex]
Solving:
[tex]1.8x10^{-5} =\frac{10^{-6} }{x}[/tex]
[tex]x =\frac{10^{-6} }{1.8x10^{-5}}[/tex]
x= 0.056 M
Finally, the concentration of ammonia is 0.056 M.
Learn more:
- https://brainly.com/question/24620026
- https://brainly.com/question/12200689
- https://brainly.com/question/14553550?referrer=searchResults
- https://brainly.com/question/9691025?referrer=searchResults
- https://brainly.com/question/4132982?referrer=searchResults