A phone company needs to know how tall a cell tower is, so it decides to use a 2 m pole and shadows cast by the sun, as shown in the diagram. Both shadows end at point B. What is the height of the tower?
A. 30 m
B. 32 m
C. 36 m
D. 40 m

A phone company needs to know how tall a cell tower is so it decides to use a 2 m pole and shadows cast by the sun as shown in the diagram Both shadows end at p class=

Respuesta :

(cell tower)/((45 +3) m) = (2 m)/(3 m)
(cell tower) = (48 m)(2/3) = 32 m

B. 32 m . . . . . is the appropriate selection

Answer:

B. 32 m

Step-by-step explanation:

Here we can join the top of the cell phone tower to the point B. Similarly, we can join the pole top to the point B.

We will get a two similar triangles.

The ratio of similar triangles are in proportion.

Let's take "x" be height of the cell phone tower.

Cell phone tower          Cell phone tower shadow

-------------------------  =  ------------------------------------

Pole                                    Pole shadow

x/2 = (45 + 3)/3

x/2 = 48/3

x/2 = 16

Multiplying both sides, we get

x = 2*16

x = 32 meters

Therefore, the height of the cell phone tower is 32 meters.

It is B. 32 m

Hope this will helpful.

Thank you.

ACCESS MORE
EDU ACCESS