Respuesta :
Hey there!
There are 4 cups in one quart. So there would be 8 cups in 2 quarts. Divide 2.72 by 8. 0.34 is what you get. So the price per cup of yogurt is $0.34.
I hope this helps!
There are 4 cups in one quart. So there would be 8 cups in 2 quarts. Divide 2.72 by 8. 0.34 is what you get. So the price per cup of yogurt is $0.34.
I hope this helps!
Hello! If you know about capacities, you must likely already know that 4 quarts equal one gallon. That makes 8 quarts ½ a gallon and 4 cups make one quart, as seen by the gallon man in the attatchments.
2 quarts equal 8 cups, because 4 * 2 is 8. $2.72 is the price for a two-quart carton of it. Now, divide 2.72 by that number to find the price per cup. 2.72/8 is 0.34. Let's checp by multiplying. 0.34 * 8 is 2.72. There. The price is $0.34 per cup.
2 quarts equal 8 cups, because 4 * 2 is 8. $2.72 is the price for a two-quart carton of it. Now, divide 2.72 by that number to find the price per cup. 2.72/8 is 0.34. Let's checp by multiplying. 0.34 * 8 is 2.72. There. The price is $0.34 per cup.
![Ver imagen cedarwood79](https://us-static.z-dn.net/files/d53/f4a546aa536b23396a58b0cea3cb3d7d.jpg)