Respuesta :

the complete question in the attached figure

we know that

the length of the circumference (L)=2*pi*r
r=8 ft
so
L=2*pi*8=16*pi ft
the length of arc CD is 35°-------->let's transform the degrees to feet
we apply a rule of three
if 360° -----------------> 16*pi
 35°---------------X
X=35*16*pi/360--------> 4.88 ft

the answer is 4.88 ft
Ver imagen calculista
it's the fine letter B
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico