Raph
contestada

the cost of two pounds of pears is $1.78.How much. five pounds of pears cost?

Respuesta :

2 pounds of pear = 1.78
Times everything by 2.5, so that you get 5 pounds of pear

2 x 2.5 = 1.78 x 2.5
5 = 4.45

So 5 pounds of pear cost $4.45