Respuesta :

Method 1:
32 kiwi = $16
(÷4)
8 kiwi = $4
(take $16 divided by $4 to find the number of sets of 8 kiwis. hope this helps.)

Ans: 8

Method 2:
$16 ÷ 32 = $0.50 (cost of 1 kiwi)
$4÷$0.50=8

Ans: 8

You can equate the prices and can see how many kiwi fruits are available in $1. Then multiply by 4

Lisa can by 8 kiwi fruits in $4

How to calculate how many quantity of items will come in $1?


You can equate the prices and can see how many items are available in given price.

Divide by that price on both the sides to see how much of the item is available for unit price.

How to calculate how many kiwi will be available for $1 ?

Using the above stated method, we have:

[tex]\$16 = 32 \: \rm kiwi \: fruits\\\\\text{Dividing by 16 on both the sides}\\\\\$\dfrac{16}{16} = \dfrac{32}{16} \: kiwi fruilts\\\\\$ 1 = 2 \: kiwi \: fruits[/tex]

Thus, multiplying 4 on both sides, we get:

$4 = 8 kiwi fruits

Thus,

Lisa can by 8 kiwi fruits in $4

Learn more about division here:

https://brainly.com/question/2689177

ACCESS MORE