contestada

1 pint is 16 ounces and costs $3.98, 1 quart is 32 ounces and costs $5.98, what is the unit rate to the nearest cent per ounce for each size?

Respuesta :

According to the unit of conversion:
1 pin t= 16 ounces and this cost 3.98 dollars
1 quart = 32 ounces and this costs 5.98 dollars.
Now, we already have the same unit of measures
=> 16 ounces for 3.98 dollars
=> 32 ounces for 5.98 dollars
Let’s solve for their unit rate:
=> 16 ounces / 3.98 dollars
=>  4.02 dollars / ounce => thus, this one is a better set.
=> 32 ounces for 5.98 dollars
=> 5.35 ounces /dollar.





ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico