Respuesta :
Answer:
6 jars of peanut butter.
30 loaves of bread.
Step-by-step explanation:
Accordind to the problem, a loaf of bread is $1.50, and a jar of peanut butter is $3. If Dusty has $30 income, the inequality that represents this is
[tex]1.50x+3y\leq 30[/tex]
Where [tex]x[/tex] is bread and [tex]y[/tex] is peanut butter.
Then, a loaf of bread is $1 and a jar of peanut butter is $5. So,
[tex]1x+5y\leq 30[/tex]
However, we can't use those equations in a system, because they are not related.
Notice that we just need to say how many loaves of bread Dusty can buy. With $30, Dusty can buy 30 loaf of bread, because each one costs $1.
Or, Dusty could buy 6 jars of peanut butter, because each one costs $5 and 5 times 6 is equal to 30.