On your first attempt you leave the surface of the earth at v = 5534 m/s. how far from the center of the earth will you get?

Respuesta :

It's another energy balance equation, though: energy to start with is the same as energy that you end with. Suppose that we start a distance r0 from the Earth and end a distance r1 from the Moon, then the energy balance gives: 1 v02 - G M / r0 - G m / (D - r0) = 1 v12 - G M / (D - r1) - G m / r1 ...where m is the moon's mass. One simple limit takes D ? ? and 1 v02 ? G M / r0 (the escape velocity equation), to yield: 1 v12 ? G M / r1 v1 ? ?( 2 G M / r1 ) = 2377 m/s.
ACCESS MORE
EDU ACCESS