Respuesta :

irspow
%change=100(final-initial)/initial, in this case:

%change=100(100-95)/95

%change=100(5)/95

%change=500/95

%change=100/19 %

%change≈5.26%  (to nearest hundredth of a percent)

Answer:  The required percent increase is 5.3%.

Step-by-step explanation:  We are given to find the percent increase if your salary went from $95 to $100 per week.

The percent increase will be equal to the increment in the salary divide by the  old salary multiplied by 100%.

The increment in the salary is given by

[tex]I=\$(100-95)=\$5.[/tex]

Therefore, the percent increase is given by

[tex]\dfrac{I}{95}\times100\%=\dfrac{5}{95}\times100\%=\dfrac{100}{19}\%=5.26\%.[/tex]

Rounding to nearest tenth, we get

Percent increase = 5.3%.

Thus, the required percent increase is 5.3%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico