Respuesta :
Answer:
The speed of the dog is 4.39 m/s.
Explanation:
Given that,
Mass of the dog, m = 14 kg
Kinetic energy of the dog, E = 135.5 J
To find :
The speed of the dog
Solve :
The energy possessed by an object due to its motion is called ts kinetic energy. Its formula is given by :
[tex]E=\dfrac{1}{2}mv^2[/tex]
[tex]v=\sqrt{\dfrac{2E}{m}}[/tex]
[tex]v=\sqrt{\dfrac{2\times 135.5\ J}{14\ kg}}[/tex]
v = 4.39 m/s
Therefore, the speed of the dog is 4.39 m/s.