Respuesta :

Given,

The gas sample is at STP.

Thus, the temperature of the gas, T=273.15 K

The pressure of the gas, P=10⁵ Pa

The quantity of the gas, n=2.3 mol

The value of the gas constant is R=8.314 m³·Pa·K⁻¹·mol⁻¹

From the ideal gas equation,

[tex]\begin{gathered} PV=\text{nRT} \\ V=\frac{\text{nRT}}{P} \end{gathered}[/tex]

Where V is the volume of the gas.

On substituting the known values,

[tex]\begin{gathered} V=\frac{2.3\times8.314\times273.15}{10^5} \\ =0.052m^3 \end{gathered}[/tex]

Thus the volume of the given gas at STP is 0.052 m³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico