Ryan a consumer electronics salesperson,earns a base salary of $1700 per month and a commission of 8% on the amount of sales he makes. One month Ryan received a $2244 paycheck. Find the amount of his sales for the month

Respuesta :

This is the concept of algebra, let the total amount of sales be x:
Total income=[base salary]+[commissions]
base salary=$1700
commissions=8/100×x=0.08x
hence:
2240=0.08x+1700
solving for x we get:
540=0.08
x=540/0.08
x=$6750
We conclude that the total sales was $6750 

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS