Answer:
0.15 m/s
Explanation;
The collision is inelastic, which means only momentum is conserved.
Now, before the collision the momentum of the system is
[tex]p_{in\text{ital}}=(0.19\operatorname{kg})v+(0.85\operatorname{kg})\cdot0.70_{}(m/s)_{}[/tex]After the collision the momentum becomes
[tex]p_{\text{fInal}}=(0.19\operatorname{kg}+0.85\operatorname{kg})\cdot4.2[/tex][tex]=0.728(kg\cdot m/s)[/tex]The conservation of momentum demands that
[tex]p_{\text{Iniital}}=p_{\text{fInal}}[/tex]therefore, we have
[tex](0.19\operatorname{kg})v+(0.85\operatorname{kg})\cdot0.70(m/s)_{}=0.728(kg\cdot m/s[/tex]Neglecting the units for a while gives us
[tex]0.19v+0.70=0.728[/tex]subtracting 0.70 from both sides gives
[tex]0.19v=0.728-0.70[/tex][tex]0.19v=0.028[/tex]finally, dividing both sides by 0.19 gives and rounding the nearest hundredth gives
[tex]\boxed{v=0.15.}[/tex]Hence, the velocity of the hockey puck before the collision is 0.15 m/s.