POSSIBLE POINTS: 3I have Oxygen gas at a pressure of 36.0 kPa, a volume of 38 L, and a temperature of 82 C, how many moles of gas do I have?(Equation: K-273").PV=nRTR 8.314O 0.60 molesO 0,50 molesO 0.40 molesO 0.46 moles

Respuesta :

Step 1

Oxygen gas is considered to be ideal.

Therefore, it is applied:

[tex]P\text{ x V = n x R x T}[/tex]

--------------------

Step 2

Information provided:

R = 8.314 m3

P = 36.0 kPa = 36.0 x (1000 Pa/1 kPa) = 36000 Pa

V = 38 L x (1 m3/1000 L) = 0.038 m3

T = 82 °C + 273 = 355 K

Procedure:

[tex]\begin{gathered} P\text{ x V = n x R x T} \\ \frac{PxV}{RxT}=n \\ \frac{36000\text{ Pa x 0.038 m3}}{8.314\text{ }\frac{Pa\text{ }m3}{mol\text{ K}}x355\text{ K}}=n \\ 0.46\text{ moles =n} \end{gathered}[/tex]

Answer: n = 0.46 moles

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico