Respuesta :

Given data:

The given height of the cone is h= 13 feet.

The given radius of the cone is r= 13 feet.

The expression for the volume of the cone is,

[tex]V=\frac{1}{3}\pi(r)^2h[/tex]

Substitute the given values in the above expression.

[tex]\begin{gathered} V=\frac{1}{3}(3.14)(13ft)^2(13\text{ ft)} \\ =2,299.53ft^3 \end{gathered}[/tex]

Thus, the volume of the cone is 2,299.53 cubic-ft.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico