Two charges are separated by 1.68 cm. Object A has a charge of 5.0 μ C , while object B has a charge of 7.0 μ C . What is the force on Object A?

Respuesta :

Answer:

The force on Object A = 1116.07 N

Explanation:

The separation between the two charges, d = 1.68 cm

d = 1.68/100 m

d = 0.0168 m

The charge on object A

[tex]\begin{gathered} q_A=5.0\mu C \\ q_A=5\times10^{-6}C \end{gathered}[/tex]

The charge on object B

[tex]\begin{gathered} q_B=7.0\mu C \\ q_B=7\times10^{-6}C \end{gathered}[/tex]

The electric constant

[tex]k=9\times10^9Nm^2C^{-2}[/tex]

The force on on the charge A is calculated as shown below:

[tex]\begin{gathered} F_A=\frac{kq_Aq_B}{d^2} \\ F_A=\frac{9\times10^9\times5\times10^{-6}\times7\times10^{-6}}{0.0168^2} \\ F_A=\frac{0.315}{0.00028224} \\ F_A=1116.07N \end{gathered}[/tex]

The force on Object A = 1116.07 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico