contestada

Julie is buying muffins and doughnuts for her soccer team. Each muffin, m, costs $1.50 and each doughnut, d, costs $1.00. Julie spends a total of $24.00 on muffins and doughnuts. Enter an equation that represents the total amount, in dollars, that Julie spends, on muffins and doughnuts.

Respuesta :

Answer:

1.5m + d = 24

Step-by-step explanation:

Each muffin costs $1.50.

m number of muffins cost m * $1.50 or 1.5m.

Each doughnut costs $1.00.

d number of doughnuts cost d * $1.00 or 1d or simply d.

The total cost of muffins and doughnuts is

1.5m + d.

We are told the total cost is $24, so we get

1.5m + d = 24