Respuesta :

Given:

Principal amount, P = $15000

Interest rate, R = 4%

Time, T = 3 years

To find the interest Tamara will earn on her investment, use the simple interest formula below:

[tex]\text{Interest = }\frac{P\times R\times T}{100}[/tex]

Thus, we have:

[tex]\begin{gathered} \text{Interest = }\frac{15000\times4\times3}{100} \\ \\ \text{Interest = }\frac{180000}{100} \\ \\ \text{Interest = 1800} \end{gathered}[/tex]

Therefore, Tamara will earn an interest of $1,800 at the end of 3 years

ANSWER:

B. $1,800

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico