A small motorboat travels 12 mph in still water. It takes 1 hour longer to travel 64 miles going upstream than it does going downstream. Find the rate of the current.(Hint: 12 + x = rate going downstream and 12 - x = rate going upstream)(Round your answer to the nearest tenth.)AnswerHow to enter your answer (Opens in new window)EKeypad

A small motorboat travels 12 mph in still water It takes 1 hour longer to travel 64 miles going upstream than it does going downstream Find the rate of the curr class=

Respuesta :

We will have the following:

First, we recall that velocity times time is distance, so the following is true:

*Downstream:

[tex](12mph+x)t=64mi[/tex]

*Upstream:

[tex](12mph-x)(t+1)=64mi[/tex]

Now, we solve for "t" in both:

**Downstream:

[tex]t=\frac{64}{12+x}[/tex]

**Upstream:

[tex]t=\frac{64}{12-x}-1[/tex]

Now, we equal both expressions and solve for "x", that is:

[tex]\begin{gathered} \frac{64}{12+x}=\frac{64}{12-x}-1\Rightarrow\frac{64}{12+x}=\frac{-x-52}{x-12} \\ \\ \Rightarrow64(x-12)=(-x-52)(x+12)\Rightarrow64x-768=-x^2-64x-624 \\ \\ \Rightarrow x^2+128x-144=0\Rightarrow x=\frac{-(128)\pm\sqrt{(128)^2-4(1)(-144)}}{2(1)} \\ \\ x=4\sqrt{265}-64\Rightarrow x\approx1.1 \\ x=-4\sqrt{265}-64\Rightarrow x\approx-129.1 \end{gathered}[/tex]

Now, since a negative value for the expressions written won't make much sense [Due to the formulation of the problem], we will have that the speed of the current is approximately 1.1 mph.

ACCESS MORE
EDU ACCESS