A car’s ten-gallon gas tank is one-fourth full. If Stacey fills up the tank with gas prices at $2.98 a gallon and pays with $25.00, how much change will she receive? (Assume there is no sales tax.)

Respuesta :

Since the tank is one-fourth full, it means it is three-fourths empty:

[tex]\frac{4}{4}-\frac{1}{4}=\frac{3}{4}[/tex]

Also, the volume of the tank is 10 gallons. So, we need to multiply 10 by 3/4 to find out how many gallons Stacey needs to fill up the tank:

[tex]\frac{3}{4}\cdot10=\frac{30}{4}=\frac{15}{2}=7.5[/tex]

Now, we know that 1 gallon costs $2.98. Then, 7.5 gallons costs x dollars:

number of gallons cost in dollars

1 2.98

7.5 x

We can find x by cross multiplying the proportions above:

1 * x = 7.5 * 2.98

x = 22.35

Thus, the total cost to fill up the tank will be $22.35. Since Stacy pays with $25.00, the change she will receive is:

$25.00 - $22.35 = $2.65

Therefore, the change she will receive is $2.65.

ACCESS MORE
EDU ACCESS