Respuesta :

Answer:

3.03e-19 J

Explanation:

Use the formula E = hc/λ

Where:

h (Planck's constant) = 6.626e-34 J*s

c (speed of light, constant) = 3.00e8 m/s

λ (wavelength) = 656e-9 m

E = energy (in Joules)

E = (6.626e-34 * 3.00e8) / 656e-9 = 3.03018293e-19 = 3.03e-19 J

ACCESS MORE
EDU ACCESS