Given a circle with radius, r, the area, A, of the circle is given by
[tex]\begin{gathered} A=\pi r^2 \\ \text{taking }\pi\approx3.14,\text{ we have} \\ A=3.14r^2 \end{gathered}[/tex]Also,
[tex]\text{the radius of a circle = }\frac{\text{ the diameter}}{2}[/tex]Therefore,
[tex]\text{ the radius = }\frac{15.6}{2}=7.8\operatorname{cm}[/tex]then,
r = 7.8cm
Therefore,
[tex]undefined[/tex]