Answer
8.847 grams
Explanation
Given:
Volume of the solution = 0.250 L
Molarity of the solution = 0.350 M
What to find:
The grams of potassium nitrate required to prepare the solution.
Step-by-step solution:
The solution involves two steps. Step one is to determine the moles of potassium nitrate present in 0.350 M solution and the final step is to convert the moles to grams of potassium nitrate.
Step 1: Determine the moles of potassium nitrate in 0.350 M solution using the molarity formula.
[tex]\begin{gathered} Molarity=\frac{Mole}{Volume\text{ }in\text{ }L} \\ \\ Mole=Molarity\times Volume\text{ }in\text{ }L \end{gathered}[/tex]So, Mole = 0.350 M x 0.250 L = 0.0875 mol
Step 2: Convert 0.0875 mol KNO₃ to grams using the mole formula.
Molar mass of KNO₃ = 101.1032 g/mol
[tex]\begin{gathered} Mole=\frac{Mass}{Molar\text{ }mass} \\ \\ \Rightarrow Mass=Mole\times Molar\text{ }mass \end{gathered}[/tex]Mass of KNO₃ = 0.0875 mol x 101.1032 g/mol = 8.847 grams.
Hence, 8.847 grams of potassium nitrate are required to prepare 0.250 L of a 0.350 M solution.