You want to buy some beans. A 9-ounce package costs $3.15. A 12-ounce package costs $3.96. A 22-ounce package costs $7.92. Which package is the best buy? The -ounce package of beans is the best buy.

Respuesta :

To find the best buy we are going to divide the price of each package by the weight; this will give us the price per ounce of the beams.

9 ounce package:

[tex]\frac{3.15}{9}=0.35[/tex]

in this case we have that the beans cost $0.35 per ounce.

ACCESS MORE
EDU ACCESS