Respuesta :

we know that

the volume of the cone is equal to

[tex]V=\frac{1}{3}\cdot\pi^{}\cdot r^2\cdot h[/tex]

we have

pi=3.14

r=13 cm

h=16 cm

substitute

[tex]\begin{gathered} v=\frac{1}{3}\cdot3.14\cdot(13^2)\cdot16 \\ v=2,830.2\text{ cm\textasciicircum{}3} \end{gathered}[/tex]

Volume is about 2,830.2 cubic centimeters

ACCESS MORE
EDU ACCESS