dajaunn
contestada

Please Help
If an object is shot upward with an initial velocity, v0, in feet per second (ft/s), the velocity, v, in ft/s is given by the formula v=v0−32t, where t is time in seconds.
- Find the initial velocity of an object if the velocity after 2 seconds is 30ft/s.

Respuesta :

The initial velocity if the velocity after 2 seconds is 30ft/s is -34 ft/s

How to determine the value

The formula is given as;

v=v0 − 32t

Where;

  • v is the velocity in ft/s
  • v0 is the initial velocity
  • t is the time in seconds

If v = 30ft/s and t = 2 seconds, let's find v0

Substitute the values into the formula

30 = v0 + 32(2)

30 = v0 + 64

Make 'v0' the subject of formula

v0 = 30 - 64

v0 = -34 ft/s

Thus, the initial velocity if the velocity after 2 seconds is 30ft/s is -34 ft/s

Learn more about velocity here:

https://brainly.com/question/19365526

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS