The intensity (1) of a light source is inversely proportional to the square of the distance (d) from the source. If the intensity is 16 lumens at a distance of 16 feet, what is the intensity at a distance of 14 feet? Round to the nearest hundredth.​

Respuesta :

The intensity at a distance of 14 feet is 18.29 ft

How to find the intensity of light?

The intensity (I) of a light source is inversely proportional to the square of the distance (d) from the source.

Light intensity refers to the strength or amount of light produced by a specific lamp source

The light intensity is measured in terms of lumens per square foot or lumens per square meter.

Therefore,

I ∝ 1 / d²

Hence,

I = k / d²

where

  • I = intensity of light
  • d = distance form the source

Therefore,

k = Id²

k = 16 × 16

k = 256

Hence,

I = 256 / 14

I = 18.2857142857

I = 18.29 ft

Therefore, the intensity at a distance of 14 feet is 18.29 ft

learn more on intensity here: https://brainly.com/question/25926665

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico