The molar volume of copper (63.5 g.mol^–1 ) at 25°C is 7.09 cm^3.mol^–1. What is the density of copper at 25°C in g.cm^3?

Respuesta :

Considering the definition of molar volume and density,the density of copper at 25°C is 8.96 [tex]\frac{g}{cm^{3} }[/tex].

Molar volume

Molar volume is an intensive property that indicates how much space one mole of a certain substance or compound occupies. In other words, the molar volume is the space occupied by one mole of a substance.

The expression to calculate the molar volume is:

Vm= V÷ n

where:

  • V is the occupied volume.
  • n is the molar amount of the substance.

Density

Density is defined as the property that matter, whether solid, liquid or gas, has to compress into a given space.

In other words, density is a quantity that allows us to measure the amount of mass in a certain volume of a substance.

Then, the expression for the calculation of density is the quotient between the mass of a body and the volume it occupies:

density= mass÷ volume

Relationship between molar volume and density

The relationship between molar volume and density is reflected in the following expression, where the molar volume is calculated by dividing the molar mass (M) by the mass density (ρ):

Vm= M÷ρ

Density of copper

In this case, you know:

  • Vm= 7.09 [tex]\frac{cm^{3} }{mol}[/tex]
  • M= 63.5 [tex]\frac{g}{mol}[/tex]
  • ρ= ?

Replacing in the relationship between molar volume and density:

7.09 [tex]\frac{cm^{3} }{mol}[/tex]= 63.5 [tex]\frac{g}{mol}[/tex]÷ρ

Solving:

7.09 [tex]\frac{cm^{3} }{mol}[/tex]×ρ= 63.5 [tex]\frac{g}{mol}[/tex]

ρ= 63.5 [tex]\frac{g}{mol}[/tex]÷7.09 [tex]\frac{cm^{3} }{mol}[/tex]

ρ= 8.96 [tex]\frac{g}{cm^{3} }[/tex]

Finally, the density of copper at 25°C is 8.96 [tex]\frac{g}{cm^{3} }[/tex].

Learn more about

molar volume:

brainly.com/question/27959550

density:

brainly.com/question/952755

brainly.com/question/1462554

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS