Respuesta :
Using z-scores, it is found that a female who weighs 1700g has the more extreme value relative to the group from which they came.
Normal Probability Distribution
The z-score of a measure X of a normally distributed variable with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex] is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
- The z-score measures how many standard deviations the measure is above or below the mean.
- Looking at the z-score table, the p-value associated with this z-score is found, which is the percentile of X.
For the newborn male, we have that [tex]X = 1700, \mu = 3217.9, \sigma = 780.1[/tex], hence the z-score is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
[tex]Z = \frac{1700 - 3217.9}{780.1}[/tex]
Z = -1.946.
For the newborn female, we have that [tex]X = 1700, \mu = 3086.5, \sigma = 523.8[/tex], hence the z-score is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
[tex]Z = \frac{1700 - 3086.5}{523.8}[/tex]
Z = -2.645.
Due to the higher absolute value of the z-score, a female who weighs 1700g has the more extreme value relative to the group from which they ca,e.
More can be learned about the z-scores distribution at https://brainly.com/question/24663213
#SPJ1