Nora is flying a kite, holding her hands a distance of 3 feet above the ground and letting all the kite’s string play out. She measures the angle of elevation from her hand to the kite to be 23 degrees. If the string from the kite to her hand is 135 feet long, how many feet is the kite above the ground? Round your answer to the nearest tenth of a foot if necessary.

Respuesta :

The height of the kite Nora is flying above the ground to the nearest tenth of feet is 55.7 ft.

The situation forms a right-angle triangle.

What is a right-angle triangle?

Right angle triangle has one of its angles as 90 degrees.

let's find the height of the kite from his hand as follows;

sin 23° = opposite / hypotenuse

sin 23° = x / 135

cross multiply

x = 135 sin23°

x = 135 × 0.39073112848

x = 52.7487023461

x = 52.75 ft

Therefore, the height of the kite from the ground is as follows:

height from ground = 3 + 52.7487023461 = 55.7487023461

height from ground ≈ 55.7 ft

learn more on right triangle here: https://brainly.com/question/24026487

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico