Respuesta :

The distance covered by the motorist is 22.5 km

What is the distance?

The distance is a physical quantity that measures the space or area covered by an object between two points.

From the parameters given:

  • The speed of an object = 90.0 km/h
  • The time used to travel the speed = 15 minutes

Using the relation for speed:

  • Speed = distance/time

Let's make the distance the subject of the formula, we have:

  • Distance = speed × time

Distance = 90.0 km/h × 15 minutes

Recall that:

  • 60 minutes = 1 hour
  • 15 minutes = 0.25 hour

Thus,  the distance = 90.0 km/h × 0.25 hour

Distance = 22.5 km

Learn more about distance here:

https://brainly.com/question/17273444

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico