rxkyxh
contestada

A student decreases the temperature of a 605 cm3 balloon from 455 K to 230 K.

Assuming constant pressure, what should the new volume of the balloon be?

Round your answer to one decimal place.

Respuesta :

Answer:305.8 cm3

Explanation:

V = Volume; T = Temperature

V1 = 605cm3

T1=455k

T2=230k

V2=?

Charles's law formula: V1/T1=V2/T2

605cm3/455k = V2/230k

Multiply 230k on both sides on the numerator

V1 * T2/T1 = V2

605cm3 *230/455 = V2

139150cm3/455 = V2

305.8 = V2

Hope this helps!

Answer:

man i dont know :o

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS