Respuesta :
[tex]\huge\fbox{Answer ☘}[/tex]
cost of 2kg bananas = $1.20
[tex]\bold{cost\: of \:1 \:kg \:banana\: = \frac{1.20}{2}}\\[/tex]
=> $0.6
thus ,
cost of 4 kg bananas = $0.6 × 4
=> $2.40
hope helpful~
Answer:
2.40$
Step-by-step explanation:
2 kg of bananas cost $1.20. work out the cost of 4 kg
1.20 : 2 = 0.60 (1kg of bananas)
0.6 * 4 = 2.40 ( 4 Kg of bananas)
or with an expression
1.20 : 2 * 4 =
0.60 * 4 =
2.40