What is the acceleration of a Porsche that can go from 15 mi/hr to 75 mi/hr in 4 seconds?
G: 15 mi/hr 75 mi/hr 4 seconds
U:
E:
S:

Respuesta :

leena

Hi there!

Acceleration = change in velocity / change in time = Δv/Δt

Thus:

a = (75 - 15)/4 = 60/4 = 15 mi/hr²

Equation you need to use is a=Vf-Vi/t
Vi=initial velocity
Vf= Final Velocity
Write out the variables and their numbers
Vf=75 mi/hr Vi=15 mi/hr t=4 seconds
Plug it all in
75-15/4
60/4
a=15 mi/hr^2
ACCESS MORE
EDU ACCESS